Amasya SMMMO

Duyuru
14.10.2012
TEK KİŞİLİK LTD.ŞTİ.KURULABİLMESİ HAKKINDA TÜRMOB GENELGESİ 2012/5
29.03.2012
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ANKETİ
02.02.2012
MÜŞTERİ DEVİR TESLİM TUTANAĞI
01.02.2011
TORBA YASA\'YA 3568\'\'E SAYILI YASAMIZA GÖRE BÜRO AÇAN MESLEK MENSUPLARINDAN BELEDİYELERCE İSTENEN İŞ YERİ AÇMA İZİN BELGESİ İSTENMEMESİ HAKKINDA YASA ÖNERGESİ.
21.11.2010
SMMM ve SMMM!lerle İlgili Anket Formu

 


Odamız seçimlerinin 1.ci yıl dönümü itibariyle icraatlarımız

19.05.2020

Odamız seçimlerinin 1.ci yıl dönümü itibariyle icraatlarımız

Değerli Meslektaşlarım;

 

Bugün 19 Mayıs 2020 ,Atatürk’ü anma,Gençlik ve spor bayramı. Bu vesile ile ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Bugün aynı zamanda Oda Başkanlığına seçilmemin de 1.yılı.Bu nedenle geçmiş bir yılın muhasebesini yapmak, duygu ve düşüncelerimi sizlere ifade etmek istedim.

Öncelikle şahsımı ve yönetim kurulu arkadaşlarımı çok önemli bulduğum bu göreve layık gördüğünüz için hepinize tek tek teşekkür ederim.

 

39 yıldır gururla yapmakta olduğum mesleğimden bugüne kadar maddi manevi önemli kazanımlar elde ettim.Artık benim de mesleğe bir şeyler verme gerektiği zamanımın geldiği ve hatta neredeyse geçmekte olduğunun farkında idim.Bu amaçla sizlerin de teşviki ile aday oldum Seçim sürecinde hepinizle birebir görüşme imkanım oldu ve o süreçte bana vermiş olduğunuz desteğe yakından şahit oldum. Şahsıma göstermiş olduğunuz güven ve inanç sayesinde bu önemli görevi başarmanın gayreti içerisindeyim ve görev sürem boyunca da olacağım.

 

Geçen bir sene müddetince neler yaptığımızı hem hatırlatmak  hem de odamızın tarihine not düşmek adına  yaptıklarımızı belirtmek istiyorum.

 

Seçimlerin 1.gününden itibaren en fazla önem verdiğim konu,seçimlerde bana oy veren,vermeyen herkesin  başkanı olmak için bıkmadan usanmadan gayret göstermek oldu. Sizlerden ricam bizim bizden başka dostumuz olmadığını, hepimizin aynı sıkıntıları çektiğimizi ,birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacağını ,aramızda kan bağı olmasa da mesleki bağ bulunan akraba gibi olduğumuzu unutmadan aranızda hangi sebepten olursa olsun  kırgınlık,kızgınlık,küskünlük var ise bunları bırakmanızdır. Birbirimize karşı saygıya,sevgiye ve üslubumuza çok dikkat edelim,her zaman yardımcı olmaya çalışalım.

 

Göreve geldikten hemen sonra Tokat’ta yapılan Karadeniz oda Bşk ları platformunda ilk defa karşılaştığım oda başkanları ile sanki 40 yıldır tanışıyormuşuz gibi gözlerimizdeki sevinçle kucaklaşmamız beni oldukça etkiledi ve motive etti .Bu kucaklaşma,belirttiğim gibi aynı sıkıntıları beraber çektiğimiz ve aynı sorunlara beraber çözümler üretmek için vermiş olduğumuz mücadelenin dayanışmasıydı. Böyle olmalıydık tabi ki hepimiz. Sizlerin de aynı duygular içerisinde olmanızı isteme sebeplerimden  biri de budur.

 

Sizlere önce sırası ile neler yaptıklarımdan ve  yapmak istediklerimden bahsetmek istiyorum

 

Göreve gelir gelmez ramazan ayının bitmesine çok az süre kalmasına rağmen geleneksel iftar yemeğimizi verdik.Kadir gecesine denk gelen bu iftar yemeğimize katılan tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum

 

Yine kısa süre sonra 12 Haziran festival etkinlikleri kapsamında meslektaşlarımızla birlikte her yıl yapılan kortej yürüyüşümüzü AMASYA tamiminin 100 yılı Atatürk temalı yaptırdığımız penyeler giyip  fena sayılmayacak bir katılım ile gerçekleştirdik.Salgın belası defolup giderse  yine yapacağımız festival deki kortej yürüyüşümüze  hepinizi  bu sene bekliyorum.

 

Defterdarlık binasında sayın Valimiz,Belediye Başkanımız,milletvekillerimiz,Şimdiki TÜRMOB genel Başkanı ve Türmob yöneticilerimizin katılımı ile Türkiye’de ilk olarak odamızın tabelasının asılı olduğu,Defterdarlık binasına  giren herkesin rahatlıkla görebileceği bir yerde olan ofisimizin açılışını 17 eylül 2019  tarihinde gururla,onurla gerçekleştirdik.Bu ofisin açılma sürecinin hikayesinden kısaca bahsetmek istiyorum.Defterdarımıza böyle bir talebimiz olduğunu ilettiğimizde Maliye Bakanlığından izin alınması gerektiğini ifade etmesi üzerine yazılı olarak vermiş olduğumuz dilekçemize Bakanlıktan red cevabı gelmemesi için  TBMM ne gittik .Milletvekillerimizin  desteği ile Bakan yardımcısından şifahi olarak olumlu cevap almamıza rağmen  talebimizin red edildiği yazı ile tebliğ edildi.Olmadı deyip işin peşini bırakmadan  Milletvekillerimizin ve bizim  çabalarımız sonucu Maliye gibi muhafazakar bir Bakanlığın red yazısını izin olumluya çevirmeyi başardık. Kamusal alanda logomuzun, tabelamızın asılı olması , odamızın varlığının ve her zaman meslektaşlarının arkasında bir güç olarak duracağının herkes tarafından bilinmesi anlamında  çok önemli buluyorum. Bunun için çok uğraştık,yılmadık ve başardık. Bu başarının benim dönemime rastlamasının ve odamızın işleri için TBMM ye giden ilk oda başkanı olmamın  gururunu ve onurunu ömrüm boyunca yaşayacağım.

 

Göreve gelişimizin akabinde tüm resmî kurum ve kuruluşlarla,Rektörlükle ve sivil toplum örgüleriyle  tanışma ziyaretlerinde bulunduk.Bilirkişilik,tasfiye memurluğu,kayyum ve Konkordato komiserliği atamalarında odamızın görüşü alınması konusunda ricada bulunmak üzere Adalet Komisyonu Başkanını ile merkez ve ilçelerdeki hakimleri özellikle birkaç defa ziyaret ettik.Olumlu dönüşler aldık ve oda olarak adaletli bir şekilde bilirkişi listesinde kayıtlı olan tüm meslektaşlarımıza sırası ile görev verilmesine dikkat ederek Adliyelere bilirkişi  isimleri  bildirdik.Nitekim mevcut bilirkişi havuzumuzu genişletmek için yine Türkiye’de üye sayısına göre en yüksek katılımın gerçekleştiği bilirkişi ve Konkordato komiserliği kursları açtık ve sizlerin katılımını teşvik ettik.Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilmesini beklediğimiz yemin gününden sonra kurslara katılan meslektaşlarımızda bu görevleri yapmaya hak kazanarak  ekstra gelir elde etme imkanına kavuşacaklardır.

 

Stajyerlerimiz ve staja başlama sınavına hazırlanan genç meslektaşlarımız için çok önemli çalışmalarımız oldu.Yönetime gelir gelmez ruhsat almaya hak kazanan genç meslektaşlarımızın ruhsat harçlarında ciddi bir indirim yaptık. Yılbaşında dağıtımını yaptığımız duvar takvimlerimiz ile yapmayı düşündüğümüz ama şehitlerimiz dolayısıyla iptal ettiğimiz muhasebeciler gecesinde ve Coronavirüs tehlikesi için dağıttığımız maskelerin dağıtımında onları da ayırt etmedik.Güncel mevzuat bilgilerinden anında haberdar olmalarını sağlamak ve gelişimlerini tamamlamalarına faydası olur düşüncesi ile her ne kadar bazıları kendilerinin değersiz hissettiklerini sanıp sonradan gruptan ayrılmış olsalar dahi hepsini WhatsApp grubumuza dahil ettik . Stajyerlerin sorunları ile daha yakından ilgilenmek üzere TESMER Amasya şubesini kurduk ve sorunlarını yakından bilmek amacı ile  toplantı yaptık.Stajyerlerin staj sürelerinin 1 yıl kısalması ve bazılarının başka illerde yaptıkları lisansüstü eğitim programının ilimizde de  açılması için AMASYA üniversitesi rektörü ile 3 defa görüşmüş olmamıza rağmen sebebini hala anlayamadığım şekilde çabalarımızdan olumlu  sonuç alamadık.Y ine bu amaçla 2.defa TBMM ye gittik, milletvekilimiz ile birlikte YÖK Başkanına çıkıp talebimizi ilettik ,çabalarımız halen devam etmekte olup sonuç almayı umuyoruz.Ayrıca staja giriş ve yeterlilik sınavına hazırlanan arkadaşlara yardımcı olmak üzere başarı oranı yüksek kurs programı açmak üzere araştırmalar,anlaşmalar yaptık ama bildiğiniz gibi salgın hastalık nedeni ile ara vermek zorunda kaldık.Amacımız tüm stajyerlerin ve meslek adaylarımızın  mesleğine, meslektaşlarına, büyüklerine saygılı ,TÜRMOB ve Odamızın tüm kurallarına uyan ,bilgili meslektaşlar yetişmesine katkıda bulunmaktır.Henüz gelişimini tamamlamamış adı üstünde stajyer olan bu genç arkadaşlarımızın bu süreç boyunda yazılı olsun veya olmasın meslek ilke ve kurallarına uymalarını, gruplaşmalara girmemelerini ,güç odağı haline gelme gibi davranışlar içersinde bulunmamalarını, özellikle rica ediyorum.Böyle bir çaba   içerisinde olmadıklarını yakından bildiğim genç arkadaşlarımızın bu hususları akıllarından çıkarmamalarını özellikle rica ediyorum.

 

İndirim anlaşmaları yapıp meslektaşlarımıza,stajyerlere ve elemanlar ile bunların 1.derece akrabalarına yiyecek-içecek,eğitim,sağlık,kaplıca,beyaz eşya,akaryakıt  gibi işimize yarayacak çoğu sektörde bugüne kadar 41 firmadan önemli oranlarda oranlarda indirimler sağladık. İndirim anlaşmaları yapmak istememizin 2 sebebi vardı.1.si tabii ki maddi sebep,bu şekilde odamıza ödemiş olduğunuz aidatlara karşılık Odamızında sizlere katkı sağlaması,2.si ise mesleğimizden dolayı değerli olduğunuzu  sizlere ve topluma hissettirmektir. Yapmış olduğumuz anlaşmalarla ilgili protokolları odamızın web sitesinde yayınlayarak sizlere duyurduk,arada kontrol etmeniz menfaatiniz icabı olacaktır.

 

Yine Türkiye’de bir ilk olarak  Meslektaş, stajyer ve elemanlara 4 ay boyunca odamızda öğle yemeği verdik.Meslektaşlara 12 TL,diğerlerine 9 TL olarak 4 kap vermiş olduğumuz yemeğe yeterli talep olmaması nedeni ile yemek firması devam etmedi.Meslektaşlar arasındaki kaynaşma ve  bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak ve doyurucu ve kaliteli yemeği ucuza yedirme niyetimizle başladığımız bu faaliyetimizi talep yetersizliği nedeni ile sürdürememiş olmamıza hala anlam verebilmiş değilim.

 

Nisbi aidatların 2020 yılında alınmayacak olması nedeni ile odamızın  gelirlerinin yetersiz olacağının bilinmesine rağmen çok  büyük bir çoğunluğun ödediği halde sayıları çok azda olsa bazı meslektaşlarımızın herkesin bildiği ama yinede ödediği bir yargı kararını dayanak göstererek  2019 yılı  nisbi aidatlarını ödememesine üzüldüm. Bu arkadaşlarımın aidiyet duygusu ve dayanışma ruhu ile bir an önce 2019 yılına ilişkin ödemedikleri nisbi aidatlarını ödemelerini diliyorum. Bildiğiniz gibi Maktu aidatların tesbiti genel kurulumuzda alınan karar doğrultusunda yapılmış idi.Yönetim kurulumuzun almış olduğu kararla 3 yıl içerisinde yeni işe başlayan meslektaşlarımızdan maktu aidatın yarısını alarak onlara yardımcı olmaya çalıştık .Aidat borçları nedeni ile kimseyi icraya vermek istemeyiz tabii ki ama sizlerinde odamızın faaliyetlerini sürdürebilmesi için zaten yetersiz olan aidat gelirlerimizi görevimiz icabı tahsil mecburiyetinde olmamız nedeni ile bu sevimsiz yola başvurmak zorunda bırakmamanızı rica ediyorum.

 

Odamızda önemli saydığım kalıcı değişiklikler yaptık.Toplantı salonumuzun kürsü arkasındaki duvarına odamızın adını ve logolarını yazdırdık.Artık yapmış olduğumuz toplantıların ,seminerlerin AMASYA SMMMO da yapıldığı tüm görsellerde belli olacaktır.Aynı şekilde sosyal medyada yer alacak fotoğraf çekimlerimizde ve tüm görsellerde Odamıza yakışır bir şekilde terasımızda yine odamızın ismi,logosu ve Bayrağımızın rahatlıkla görülebileceği çok güzel bir arka fon yarattık.Yine terasımıza kalorifer döşeterek  toplantılarımızda,misafir ağırlamalarımızda ve salgından sonra lokal olarak da kullanmayı düşündüğümüz terasımızı yaz kış aylarında da kullanma imkanı yarattık.Ayrıca odamızın tamamının badana ve boyasını yaptırdık.Yine hepinizin beğendiğini umduğum odamıza yakışan ışıklı tabela yaptırdık.Eski tabelanın bakımı yapılarak yan tarafa yine ışıklı olarak takıldı.Sanırım birkaç ay içerisinde Amasya’da odamızın yerini bilmeyen kalmayacaktır. Resmi bayramlarda olmak üzere binamızın dışına hepinizin göğsünün kabaracağı  Odamıza yakışır dev Türk Bayrakları ve Atatürk posteri astık.Bunların finansmanını

Odamıza ilave yük getirmeden İşadamlarından aldığımız bağışlarla karşıladık.

 

Coronavirüs riski nedeni ile 65 yaş ve üstü meslektaşlarımızın sokağa çıkma yasağı nedeni ile işlerini sürdürebilmeleri için hepinizin  bildiği gibi yine Türkiye’de ilk olarak çok uzun uğraşlardan sonra yazılı izin almayı başardık.Maalesef sıkı tembih etmemize rağmen sosyal medyaya sızdırılması nedeni ile daha mürekkebi kurumadan ertesi gün izin yazısı iptal edildi.

 

Mesleki eğitim toplantılarına önem verdik,başta e-eğitim ile ilgili olmak üzere TÜRMOB ‘tan eğitmenler getirerek çeşitli konularda seminerler verdik.Bu seminerlerimizin videoya alarak katılamayanlarında sonradan izleyebilmelerine olanak sağlamak için odamızın YouTube kanalını kurup  yayın yaptık.İlaveten  YouTube kanalımızda katılmış olduğum tüm Karadeniz oda  Başkanları platformundaki mesleki sorunlarımıza ilişkin görüş ve öneriler konusunda bilgi sahibi olmanızı sağladık. Salgın süresince e-eğitim yolu ile seminerler vereceğz.

 

Yine bir ilk olarak vefat yolu ile aramızdan ayrılan odamıza kayıtlı meslektaşlarımızı odamızın Facebook sayfasında  her yıl düzenli olarak vefat tarihinde anmaya başladık.Mesleğimize katkılar vermiş bu meslektaşlarımıza vefa borcumuzu bu şekilde de olsa sizlere hatırlatarak ödemek istedik

 

Bugüne kadar Odamızı ve ,sizleri en iyi şekilde temsil edebilmek için elimden gelen  azami gayreti  gösterdik,bundan emin olabilirsiniz.Türmob’un toplantılarının hepsine katılarak mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili sorunlara çözüm üretmeye katkıda bulunmaya çalıştık, odamızın tanınırlığını , saygınlığını artırmak ,değerine değer katmaya çalışıp ,sizlere yakışır duruş sergilemeye dikkat ettik.Valilik ve Belediye başta olmak üzere diğer mesleki olarak ilişkide bulunduğumuz tüm kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle yapıcı  ilişkiler içersinde bulunduk,hiçbir kurumla en ufak dahi olsa olumsuz ilişkimiz olmadı.Odamızın Amasya’da da bilinirliğinin,etkinliğinin ve reytinginin artırılması için basında yer almaya dikkat ettik.

 

Bugüne kadar iyi niyetle ve elimizden gelen gayretle odamızı yönetmeye çalıştık,mutlaka hatalarımız olmuştur,olacaktır da.Ama asla bilerek isteyerek kasıtlı  hiçbir davranışta bulunmadık,kimseyi ayırmadan,kırmadan herkese yardımcı olmaya çalıştık.Sizlerden ricam Odamızı daha iyi yönetebilmek için sizlerinde katkı sunarak yardımcı olmanızdır.Gelin hep birlikte çoğulcu katılımla yönetelim Odamızı,7/24 her zaman hiç çekinmeden eksikliklerimizi ,hatalarımızı ,görüş ve önerilerinizi özelden rahatlıkla söylebilirsiniz,bunlar bizleri yanlış yapmaktan alıkoyacak,doğruyu yapmamıza yardımcı olacaktır.

 

Değerli meslektaşlarım bugüne kadar sizlere tüm hitaplarımda,mesajlarımda,toplantılarda hep “değerli” kelimesini kullandım ve kullanacağım.Çünki benim için hepiniz gerçekten çok değerlisiniz,buna canı gönülden inanabilirsiniz.Sizde değerli olduğunuza inanın lütfen,hiç kimsenin değerinizi düşürmeye çalışmasına asla izin vermeyin.Her  zaman tüm sorunlarınıza çare bulmaya çalışan,toplumun her kesiminde değerinizi artırmaya çalışan odanızın arkanızda güç olarak durduğuna inanın,güvenin.Başta TÜRMOB olmak üzere Odamıza sahip çıkın,tüm toplantılarımıza ve etkinliklerimize katılmaya gayret gösterin.Özellikle sosyal medyada TÜRMOB ve odalara karşı yapılan olumsuz eleştirilere karşı çıkın,sahip çıkılması gerektiğini hatırlatın,Çünkü bu örgütler var oldukça mesleğimiz var olacak,itibarsızlaştırılmanın hiç kimseye faydası olmayacaktır.

 

Beni ve yönetim kurulu arkadaşlarımı bu göreve layık gördüğünüz için hepinize tekrar teşekkür eder,mesleki değerimizin arttığı nice sağlıklı,mutlu ,başarılı ve bol kazançlı yıllar diler, Saygılar sunarım.

 

ASIM SÖZER

AMASYA SMMM ODA BAŞKANI

Fotoğraflar


Tüm Haberler

 
ANA SAYFA | BAŞKANDAN MESAJ | KURULLAR | ÜYELER | DUYURULAR | FAALİYET RAPORLARI VE MALİ TABLOLAR | MATBUU EVRAKLAR | ZİYARETÇİ DEFTERİ | İSTEK & ŞİKAYET | FOTOGRAF GALERİSİ | LİNKLER | İLETIşIM | İNDİRİM ANLAŞMALI KURUMLAR | DİSİPLİN CEZASI ALAN ÜYELER